Chcąc pomóc Państwu rozwiać pojawiające się wątpliwości związane ze stosowaniem testów oraz zadbać o jakość i wystandaryzowanie sesji testowych, przypominamy kilka podstawowych zasad, którymi warto kierować się w przypadku przeprowadzania sesji i dokonywania oceny za pomocą wszelkich narzędzi diagnostycznych. 

Zasada I : Każdy uczestnik bierze na siebie odpowiedzialność za prawidłowe zastosowanie

Osoby korzystające z narzędzi oceny powinny postępować w sposób profesjonalny i etyczny, stosować się do standardów oraz posiadać odpowiednie kompetencje do wykorzystywania kwestionariuszy i testów. Ich obowiązkiem jest także ochrona wszystkich materiałów testowych przed wydostaniem się na zewnątrz i upowszechnianiem oraz zapewnienie poufności wyników osób badanych. Każdy użytkownik testu powinien zawsze mieć na uwadze dobro osoby wykonującej test.

Zasada II: Dobór narzędzi jest konieczny

Należy zadbać o to, aby stosowane narzędzia były:

  • wysoce rzetelne i trafne
  • obiektywne
  • wystandaryzowane
  • znormalizowane
  • zaadaptowane do warunków danego kraju

Zasada III : Komfort i przygotowanie jest niezbędne 

Należy zapewnić kandydatowi przestronne i ciche pomieszczenie, przygotować wcześniej wszystkie potrzebne materiały testowe oraz upewnić się przed każdą sesją, że materiały te nie zostały w żaden sposób uszkodzone i skopiowane. Wykorzystywanie kopii materiałów testowych (w tym arkuszy odpowiedzi) łamie zasady standaryzacji i praktycznie czyni nieuzasadnionym porównywanie uzyskanych przez kandydata wyników do norm. Ta zasada obejmuje także wymóg wcześniejszego zapoznania się z testem i jego instrukcją. Zawsze należy stosować się do wszystkich wskazówek udzielanych przez wydawcę testów, gdyż tylko w ten sposób możemy zapewnić jednakowe dla wszystkich kandydatów warunki podczas wykonywania kwestionariusza lub testu. 

Zasada IV : Pamiętaj o informacji zwrotnej

Najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie informacji zwrotnych na spotkaniu, w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest udzielenie feedbacku przez telefon lub w przypadku testów umiejętności drogą mailową.

Stosując się do powyższych zasad możemy mieć pewność, że nasze sesje testowe przeprowadzane są w sposób etyczny, sprawiedliwy i obiektywny w stosunku do wszystkich kandydatów. W przypadku wątpliwości i pytań z zakresu standardów stosowania testów lub w sytuacji gdy w sesji testowej ma wziąć udział osoba, której niepełnosprawność może ograniczać przeprowadzenie sesji w sposób wystandaryzowany, zapraszamy do kontaktu. Konsultanci SHL Polska chętnie udzielą wszelkich informacji i porad w tym zakresie. Zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.